Odškodnina
Pravna pomoč pri odškodninskih zahtevkih: poškodbe v prometu, nesreče, poškodbe pri delu. Svetujemo in zastopamo v vseh odškodninskih primerih.
Odškodnina pomeni povračilo škode, ki pripada osebam, ki so utrpele škodo zaradi dejanj druge osebe (npr. ob nesrečah ali poškodbah). V tem prispevku se omejujemo na škodne dogodke iz nepogodbenih razmerij. Povračilo lahko zajema navadno škodo, izgubljeni dobiček, telesne in duševne bolečine ter povračilo za strah. Pomembno je, da se oškodovanec zaveda svojih pravic in se pravočasno odloči za vložitev odškodninskega zahtevka. V praksi se posameznik pri tem pogosto znajde v neenakem ekonomskem položaju v razmerju do nasprotne strani, to je proti zavarovalnici ali delodajalcu. Pri tem je vloga odvetniške pisarne ključna, saj stranko vodi skozi pogajanja in morebitni sodni postopek.
Naš prispevek je informativne in nezavezujoče narave in ne more zajeti vseh podrobnosti vašega primera, zato v primeru ko se srečujete s pravnimi vprašanji v povezavi z odškodninami navežite stik z našo odvetniško pisarno.
Odškodnina pri poškodbah
Odškodnina za poškodbe je denarno nadomestilo, ki ga prejme oseba, ki je utrpela telesno, duševno ali drugo obliko škode, v kolikor je za nastanek škode odgovoren nekdo drugi. Poškodbe lahko nastanejo pri delu, v prometnih nesrečah, na javnih mestih ali doma. Višina odškodnine je odvisna od vrste poškodbe, dolžine zdravljenja, trajanja bolniške odsotnosti in morebitnih trajnih posledic. Odvetniška pisarna pomaga pri oceni utemeljenosti zahtevka, pri oceni višine zahtevka ter pri pripravi in vložitvi dokumentacije. Prav tako vodi pogajanja z odgovornimi osebami ali njihovimi zavarovalnicami.
Odškodnina po prometni nesreči
Kdor povzroči škodo v prometu drugemu udeležencu, jo je dolžan povrniti. Odškodnina po prometni nesreči zajema povračilo tako za materialno škodo kot tudi za nematerialno škodo, to je za telesne in duševne bolečine in strah. Zavarovalnica povzročitelja nesreče (če jo le-ta ima) je dolžna izplačati odškodnino za vse izkazane škode, vendar uveljavljanje vedno ne teče brez težav. Pogosto se pojavijo spori glede temelja odgovornosti in soprispevka ter višine škode. Naša odvetniška pisarna pomaga strankam pri zbiranju dokazov, pripravi zahtevkov in pogajanjih z zavarovalnicami, ter po potrebi vloži tožbo za ustrezno odškodnino.
Odškodnina za poškodbo pri delu
Delodajalec mora delavcu zagotavljati varne delovne razmere pri opravljanju dela. Delavec je tako upravičen do odškodnine, če je do poškodbe prišlo med delom ali v povezavi z delom, delodajalec pa ni zagotovil ustrezne pogoje glede varnosti in zdravja pri delu. Odvetniška pisarna pomaga pri oceni utemeljenosti zahtevka, pri oceni višine odškodnine, vložitvi zahtevkov pri delodajalcu ali njegovi zavarovalnici ter poskrbi, da se pravice delavca ustrezno uveljavljajo. Pomembno je, da delavec ob poškodbi pri delu hitro ukrepa in poišče ustrezno pravno pomoč.
Odškodninska poravnava
Poravnava je sporazum, kjer se oškodovanec in povzročitelj škode dogovorita o višini odškodnine brez sodnega postopka ali tudi tekom sodnega postopka. Je hitrejša, cenejša in manj stresna od sodnega postopka, a zahteva skrbno pripravo in pogajanja. Odvetniška pisarna ima pri tem ključno vlogo, saj stranki svetuje in jo zastopa v pogajanjih. Pomembno je, da je poravnava celovita in, če je to mogoče, vključuje vse morebitne prihodnje zahtevke.
Odvetnik za odškodnine
Odvetnik za odškodnine je strokovnjak z ustreznim znanjem na področju odškodninskega prava. Ima izkušnje z različnimi vrstami odškodninskih primerov, kot so prometne nesreče, poškodbe pri delu, zdravniške napake in drugi. Naša odvetniška pisarna nudi celovito pravno podporo, od prvotnega pravnega svetovanja, zbiranja dokazov, vložitve zahtevkov do zastopanja na sodišču. Pomaga vam razumeti pravne možnosti in optimalno uveljaviti vaše pravice.