Stvarno pravo – nepremičnine
Strokovna pravna pomoč pri nepremičninskem pravu, od pogodb do vpisa v zemljiško knjigo in svetovanje glede priposestvovanja.
Stvarno pravo in posebej nepremičninsko pravo kot del stvarnega prava obsegata postopke, ki so ključni pri upravljanju, prodaji, nakupu in uporabi nepremičnin. Naša odvetniška pisarna vam zagotavlja strokovno pomoč na teh področjih.
Naš prispevek je informativne in nezavezujoče narave in ne more zajeti vseh podrobnosti vašega primera, zato v primeru ko se srečujete s pravnimi vprašanji v povezavi s stvarnim pravom in z nepremičninami navežite stik z našo odvetniško pisarno.
Posel z nepremičnino
Nepremičninski posli vključujejo med drugim prodajno pogodbo glede nepremičnine, darilno pogodbo za nepremičnino in tudi najemno pogodbo za stanovanje. Pravilno sestavljena pogodba zagotavlja pravno varnost in zaščito interesov vseh strank. Pogodba mora vsebovati bistvene elemente, kot so identifikacija nepremičnine, poslovne pogoje in dogovor o ceni za pridobitev pravice. Ustrezna pravna pomoč pri sestavi pogodbe prepreči morebitne zaplete in pomaga zagotoviti veljavnost vašega posla.
Služnost
Služnostna pravica v kontekstu nepremičnin omogoča izvrševati določena dejanja na tuji nepremičnini, kot sta hoja in vožnja. Služnost lahko pomeni tudi, da se uporaba tuje stvari tudi omeji. Ustanovitev služnosti zahteva natančno opredelitev obsega in pogojev služnosti. Služnost je lahko stalna ali začasna, odvisno od dogovora med strankama. Za pravno veljavnost je pomembno, da je služnostna pravica vpisana v zemljiško knjigo. Naša odvetniška pisarna vam pomaga pri pripravi in vpisu služnosti v zemljiško knjigo.
Vpis v zemljiško knjigo
V zemljiško knjigo se vpisujejo vse stvarne pravice na nepremičninah (to so lastninska pravica, hipoteka, služnostna pravica, pravica stvarnega bremena, stavbna pravica) in tudi nekatere obligacijske pravice, kot so pravica prepovedi odtujitve oziroma obremenitve, ki je nastala na podlagi pravnega posla, najemna pravice, zakupne pravice in drugih obligacijskih pravic. Velja, da kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zaradi tega ne sme trpeti škodljivih posledic. Po drugi strani pa kdor izpolni pogoje za vpis pravice oziroma pravnega dejstva v zemljiško knjigo v svojo korist in tega vpisa ne predlaga, nosi vse škodljive posledice takšne opustitve.
Cena vpisa v zemljiško knjigo npr. pri prenosu lastninske pravice je odvisna od vrednosti nepremičnine. Ustrezno izveden postopek vpisa zagotavlja pravno varnost in preprečuje morebitne spore.
Priposestvovanje
Priposestvovanje omogoča pridobitev lastninske ali druge pravice na podlagi dolgotrajne dobroverne posesti stvari. Možno je priposestvovanje premičnine ali nepremičnine, pa tudi služnosti.
S sprejetjem Stvarnopravnega zakonika leta 2002 je področje priposestvovanja urejal Zakon o temeljnih lastninskopravnih razmerjih, ki pa se še vedno lahko uporablja za ureditev razmerij, ki so obstajala tekom njegove veljave. Za uspešno priposestvovanje je potrebna neprekinjena in dobroverna posest skozi zakonsko določeno obdobje.
Nakup in prodaja kmetijskega zemljišča
Nakup ali prodaja kmetijskega zemljišča zahteva poseben postopek. Pred prodajo je treba na upravni enoti oddati ponudbo za prodajo kmetijskega zemljišča. Taka ponudba prodajalca zavezuje. V kolikor je interesentov za nakup več, se med njimi določi prednostni vrstni red. Naša odvetniška pisarna vam pomaga pri vseh pravnih postopkih, povezanih s kmetijskimi zemljišči.